Informacje po spotkaniu organizacyjnym

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus


Drodzy Rodzice, 

W pierwszym miesiącu nowego roku szkolnego 2023/2024 rozpoczynamy ostatni etap przygotowania Waszych dzieci do sakramentu pokuty i pojednania oraz Eucharystii. Ogólnie mówimy o przygotowaniu do I Komunii świętej.

Przygotowanie Waszych dzieci do pełnego uczestniczenia w Sakramencie Eucharystii rozpoczęło się już dawno, właściwie w momencie ich chrztu. Wtedy rodzice zobowiązali się przed Panem Bogiem, że swoje dziecko doprowadzą do dojrzałości religijnej.

Warto się zastanowić, na jakim etapie przygotowania do I Komunii św. są aktualnie Wasze dzieci. Czy mają już w sobie dziecięcą wiarę ukształtowaną w katolickiej rodzinie. Czy otrzymały od rodziców pewne wyczucie potrzeby modlitwy oraz jej umiejętność? Czy znają najbardziej podstawowe prawdy wiary i zasady chrześcijańskiego postępowania?

Środowisko rozwoju religijnego i przygotowania dziecka do I Komunii św. z czasem wykracza poza dom rodzinny i obejmuje szkołę i parafię. Te dwie instytucje wspierają rodzinę w wykonaniu jej zadań wychowawczych.

Dzisiaj, na początku roku szkolnego zapraszam Was, Drodzy Rodzice, do udziału w parafialnym programie przygotowania do I Komunii świętej Waszych dzieci. Z myślą o Was i Waszych dzieciach zaplanowaliśmy konkretne kroki, których celem jest rzetelne przygotowanie dzieci do I Komunii św.

Już na początku realizacji naszego parafialnego programu przygotowania dzieci do I Komunii św. musimy sobie uświadomić, że wydarzenie to ma charakter przede wszystkim religijny. Chodzi o wiarę, o doświadczenie duchowe. Istotą I Komunii św. jest spotkanie z Panem Jezusem, doświadczenie obecności Boga w życiu dziecka. Jest to właściwie uroczysta inauguracja pełnego udziału w Sakramencie Eucharystii. Od tego momentu dziecko będzie mogło już nie tylko uczestniczyć we Mszy św., ale będzie mogło to robić w sposób pełny, przystępując do Komunii św.

Również na początku realizacji naszego programu musimy zauważyć pewne niebezpieczeństwa, które nam zagrażają:
  • powierzchowne potraktowanie przygotowania dziecka do I Komunii św.,
  • zwlekanie z osobistym zaangażowaniem się w realizację programu,
  • przekazywanie odpowiedzialności innym bez osobistego zaangażowania,
  • kierowanie się niewłaściwymi motywami przy organizowaniu uroczystości I Komunii św.,
  • założenie, że zaangażowanie rodziców i dzieci będzie trwało jedynie do uroczystości pierwszokomunijnej.

Wierzę, że z Bożą pomocą i przy zaangażowaniu rodziców, katechetów, duszpasterzy i innych ludzi dobrej woli dzieci klas trzecich zostaną bardzo dobrze przygotowane do I Komunii św., a majowe uroczystości dla nas wszystkich będą bardzo radosne.

PARAFIALNY PROGRAM PRZYGOTOWANIA DO I KOMUNII ŚWIĘTEJ 2020/2021

Zgłoszenie dziecka do przygotowania do I Komunii św. w parafii św. Józefa następuje poprzez wypełnienie „Deklaracji” i dostarczenie jej do o. Pawła Orła. Termin: do końca września 2022 r.

Przygotowanie dziecka do przystąpienia do sakramentów pokuty i pojednania oraz Eucharystii obejmuje trzy środowiska
  • A. Rodzinę
  • B. Parafię
  • C. Szkołę

A. W RODZINIE

Rodzice są pierwszymi i najważniejszymi katechetami. To oni przygotowują swoje dzieci do I Komunii św. przebywając z nimi każdego dnia – dając świadectwo wiary i przykład dobrego życia oraz ucząc katechizmu i zachęcając dziecko do praktyk religijnych.

Ważną rolę w przygotowaniu i wsparciu dziecka odgrywają także pozostali członkowie rodziny. Starsze rodzeństwo, dziadkowie i krewni, a także rodzice chrzestni. Mogą oni zaprowadzić dziecko do kościoła na nabożeństwo czy pomóc w nauce katechizmu.

Zadania rodziców i bliskich:
  • wspólna codzienna modlitwa z dzieckiem;
  • pomoc w zadaniach z religii, w zrozumieniu treści;
  • czytanie Pisma św. dziecku i z dzieckiem;
  • udział z dzieckiem w niedzielnych i świątecznych Mszach św.;
  • zachęcanie do udziału w nabożeństwach i rekolekcjach w parafii;
  • kształtowanie wartości – rozmowy z dzieckiem i świadectwo;
  • akcentowanie, że I Komunii to ważne wydarzeni w życiu wiary – spotkanie z Panem Jezusem, a nie tylko okazja do prezentów;

B. W PARAFII

W wielu parafiach w ramach przygotowania do I Komunii św. praktykuje się różne metody motywowania dzieci do udziału w Mszach św., nabożeństwach czy katechezach parafialnych.

W naszej parafii dzieci będą także potwierdzać swój udział w liturgii, rekolekcjach czy okolicznościowych spotkaniach poprzez zbieranie i kolekcjonowanie kartek do indeksu. Mam nadzieję, że będzie to namacalna forma zdobywania duchowych kompetencji. Same kartki zebrane i zachowane mogą stać się pamiątką z ważnego okresu w życiu dziecka, czasu przygotowania do sakramentów pokuty i pojednania oraz Eucharystii. Dzieci zbierając karty  będą mogły cieszyć się swoimi postępami.

Karty będą też obrazowały zaangażowanie dziecka i stopień jego przygotowania do I Komunii św. Będzie to informacja dla Was drodzy rodzice i dla nas, odpowiedzialnych w parafii za przygotowanie dzieci do sakramentów. Prosimy rodziców o zaangażowanie w sumienne wypełnianie indeksów.

UDZIAŁ W NIEDZIELNEJ I ŚWIĄTECZNEJ EUCHARYSTII

Dzieci z rodzicami i rodzeństwem uczestniczą systematycznie we Mszy św. w niedziele i święta.

Wskazane jest, aby dzieci uczestniczyły w naszej parafii we Mszy św. o godz. 11.00. Jeśli uczestnictwo w tej Mszy św. nie jest możliwe, zapraszamy na inną godzinę. (Informacje o godzinach Mszy św. są na stronie parafii: Nabożeństwa).

Bardzo prosimy, by rodzice i osoby bliskie dołożyły starań, by dziecko mogło uczestniczyć we Mszy św., by były z dzieckiem, by przypomniały o zabraniu książeczki czy różańca do kościoła.

UDZIAŁ W NABOŻEŃSTWACH W ROKU LITURGICZNYM

Dzieci uczestniczą w nabożeństwach w roku liturgicznym:
  • Różaniec – w październiku, wtorek i czwartek: 17.30.
  • Roraty – w grudniu.
  • Droga Krzyżowa – w każdy piątek Wielkiego Postu.
  • Triduum Paschalne (święta Wielkanocne)
  • Nabożeństwo majowe.

Dzieci uczestniczą w miarę możliwości we wszystkich nabożeństwach w kościele lub odmawiają modlitwy w domu. Bardzo prosimy, by rodzice lub inne osoby bliskie uczestniczyły wraz z dzieckiem w nabożeństwach. Udział w nabożeństwach potwierdzają otrzymaną kartą indeksową.

Jeśli dziecko przebywa poza parafią, może uczestniczyć w nabożeństwach w innym kościele. Aby zdobyć kartę do indeksu należy osobiście zgłosić się do duszpasterza.

 

UDZIAŁ W SAKRAMENTALIACH

W ramach przygotowania do I Komunii św. zapraszamy dzieci i ich rodziny do udziału w świątecznych wydarzeniach – sakramentaliach.

Będzie to:
  • Poświęcenie i uroczyste wręczenie książeczek.
  • Poświęcenie i uroczyste wręczenie różańców.
  • Poświęcenie i uroczyste wręczenie medalików.
     

Wydarzenia te będą miały miejsce podczas niedzielnych Mszy św. o godz. 11.00. Będą świadectwem i przeżyciem dla całego zgromadzenia liturgicznego.

Ważne, by dzieci i rodzice byli obecni na tych uroczystych wydarzeniach, by dzieci zaprosiły na uroczystości swoich bliskich – rodzeństwo, dziadków, chrzestnych. 

UDZIAŁ W REKOLEKCJACH

W czasie Wielkiego Postu tradycyjnie odbywają się w naszej parafii rekolekcje. Pomagają one nam zatrzymać się na chwilę i przygotować do lepszego przeżycia Świąt Wielkanocy.

Udział dzieci przygotowujących się do I Komunii św. jest bardzo ważny. 
 

UDZIAŁ W KATECHEZACH I SPOTKANIACH

W ramach bezpośredniego przygotowania do sakramentów pokuty i pojednania oraz Eucharystii w parafii będą organizowane spotkania dla dzieci oraz dla rodziców.

Celem spotkań jest nie tylko zgłębianie i przybliżanie zagadnień związanych z przystąpieniem dzieci do I Komunii św., ale także zintegrowanie dzieci i rodziców ze wspólnotą parafialną, z lokalnym Kościołem oraz przybliżenie tego konkretnego środowiska.

Proponowany plan spotkań:
  • PAŹDZIERNIK 2023
  • LISTOPAD 2023
  • GRUDZIEŃ 2023
  • STYCZEŃ 2024
  • LUTY 2024
  • MARZEC 2024
  • KWIECIEŃ 2024

Udział jest obowiązkowy z uwzględnieniem przyczyn losowych.
 

INFORMACJE

  • Świadectwo chrztu

Jeśli dziecko nie było chrzczone w naszej parafii – św. Józefa w Toruniu, to prosimy, by udać się do parafii, gdzie odbył się Chrzest dziecka i uzyskać wyciąg z aktu chrztu i dostarczyć go do duszpasterza, najpóźniej do końca września 2024 roku.

Wyciąg z aktu chrztu jest koniecznym dokumentem, by dziecko ochrzczone poza naszą parafią mogło przystąpić do I Komunii św.

  • Stroje pierwszokomunijne

 Dzieci przystępują do I Komunii św. w strojach liturgicznych. Termin wzięcia miar będzie ogłoszony później.
 

  • Książeczki, różańce, medaliki, świece

Książeczki i różańce zostaną zakupione hurtowo przez duszpasterza. Z tej racji prosimy o zbiórkę pieniędzy na ten cel. W podanych powyżej terminach odbędzie się uroczyste ich poświęcenie i wręczenie dzieciom. Medaliki i łańcuszki będą błogosławione w jednym terminie, ale rodzice kupują je we własnym zakresie. 

 Inne formalności

Sprawy tj. komunia dziecka poza parafią lub przygotowanie dziecka w innej szkole niż SP5 czy SP11, a także wczesna Komunia święta - muszą być omówione indywidualnie z duszpasterzem.

Kwestie związane z:
  • przebiegiem prób przed uroczystością,
  • szczegółowym przebiegiem uroczystości,
  • przygotowaniem świątyni do uroczystości – dekoracje, wystrój,
  • dokumentowaniem uroczystości – fotograf, kamerzysta,
  • kosztami związanymi z zakupem książeczek, różańców, medalików, pamiątek,
  • innymi kosztami związanymi z organizacją uroczystości,
  • sprawami, które nie zostały omówione w informatorze,

zostaną omówione na kolejnych spotkaniach bądź w formie komunikatów.

KOMUNIKACJA

W przygotowaniu dzieci do I Komunii św. bardzo ważna jest współpraca rodziców z duszpasterzem.

Dla dobrej współpracy bardzo istotna jest komunikacja.

Sposoby i narzędzia do komunikacji duszpasterz - rodzice:

Duszpasterz odpowiedzialny w parafii za przygotowanie dzieci do I Komunii świętej:

o. Paweł Orzeł CSsR

tel. +78 794 156 219

lub formularz kontaktowy na stronie: https://jozeftorun.blogspot.com/

Bardzo prosimy rodziców o podanie telefonów i adresów e-mail. Można je wpisać w Deklaracji, którą rodzice będą składać w parafii.


 C. W SZKOLE

Dzieci od przedszkola uczęszczają na lekcje religii. Zarówno w przedszkolu jak i w szkole realizowany jest program, który jest opracowany przez kompetentne osoby pracujące w strukturach Kościoła katolickiego w Polsce. Jednym z głównych zadań programu katechezy szkolnej jest przygotowywanie dzieci do sakramentów świętych.

Systematyczny udział w całym programie katechezy przedszkolnej i szkolnej poprzedzający I Komunię św. jest konieczny, by dzieci mogły zdobyć wymaganą wiedzę i umiejętności a także, by były kształtowane ich właściwe postawy i system wartości. W trzeciej klasie szkoły podstawowej dzieci są przygotowywane bezpośrednio do sakramentów pokuty i pojednania oraz Eucharystii.

W tym roku nauki program obejmuje ważne treści i materiał do zapamiętania. Dlatego istotne jest zaangażowanie rodziców w katechezę szkolną i pomoc dzieciom w zrozumieniu i opanowaniu materiału 

Ważne jest także, by rodzice dbali o systematyczny udział dzieci w lekcjach i nadrabiali z nimi ewentualne zaległości. Pełne przygotowanie do I Komunii św. obejmuje udział dziecka w katechezie szkolnej od pierwszej klasy.

o. Paweł Orzeł CSsR

Komentarze